Звіт про роботу Вінницького обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму за 2023 рік
Навчання слухачів у Вінницькому обласному навчально-методичному центрі галузі культури, мистецтв та туризму проходило відповідно до Календарного плану підвищення кваліфікації працівників культури області на 2023 рік, затвердженого наказом директора ВОНМЦГКМтаТ від 27.12.2022 №25.
Протягом звітного періоду навчання проходило в режимі «онлайн» і «офлайн».
За 2023 рік різноманітними формами підвищення кваліфікації було охоплено 622 керівників та спеціалістів галузі культури, з яких:
- бібліотечні працівники – 128
- працівники клубних закладів – 85
- викладачі мистецьких шкіл – 237
- музейні працівники – 16
- викладачі Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М.Леонтовича – 72
- викладачі Тульчинського фахового коледжу культури – 84
Термін навчання з підвищення кваліфікації складає 72 академічні години.
З загальної кількості слухачів на платній основі навчання з підвищення кваліфікації пройшли 43 особи.Серед них працівники культури з Хмельницької, Черкаської, Закарпатської, Івано-Франківської областей.
97 викладачів Тульчинського фахового коледжу культури пройшли курс короткотермінового навчання підвищення кваліфікації з врученням сертифікату.
Для груп слухачів по підвищенню кваліфікації в режимі онлайн та офлайн запрошувались провідні фахівці з Києва, Львова, Одеси, Харкова, Житомира, Миколаєва, а також україномовні фахівці з Польщі, Франції.
Тематика лекцій, тренінгів, практичних занять для бібліотечних працівників насичена актуальними темами життєдіяльності громад суспільства в цілому в час реформ, які проходять на фоні жорстоких воєнних дій.
В кожній групі опрацьовувались теми:
- «Основи інформаційної та кібербезпеки»
- «Фінансова безпека: як не потрапити в тенета шахраїв»
- «Забезпечення інформаційної та кібербезпеки дітей в соціальних мережах»
- «Штучний інтелект – можливості і перестороги застосування»
- «Місія України і українців у світі, в історії та сьогоденні» – тема лекції доктора історичних наук, професора Олексія СТРУКЕВИЧА.
- «Перша домедична та паліативна допомога при надзвичайних ситуаціях». Завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ВНМУ ім. М. Пирогова Микола МАТВІЙЧУК практично навчає слухачів надавати домедичну допомогу.
Питання краєзнавчої роботи в громаді важливий напрямок діяльності бібліотек. Шляхи виявлення, дослідження і популяризація призабутих та нових подій і героїчних імен малої Батьківщини були предметом практичних занять на базі ВОУНБ ім. В. Отамановського.
Корисними для слухачів є психологічні тренінги Зокрема:
- «Психологічна гігієна під час війни. Як справлятися з тривогою та стресом» – психолога Анатолія БРУНЯ;
- «Критичне мислення та публічна комунікація в цифрову епоху» – тренінг Оксани ЗАЛЮБІВСЬКОЇ кандидата педагогічних наук.
Для групи директорів та методистів публічних бібліотек розроблено програму націлену на набуття навичок управління бібліотекою, залучення грантових коштів на розвиток бібліотек.
В рамках курсу навчання групи бібліотечних працівників, відповідальних за роботу з дітьми, слухачі мали можливість одержати цінні теоретичні знання та набули практичних навичок необхідних для роботи з дітьми. Зокрема з питань дитячої психології, протидії булінгу, написанню і впровадженню інклюзивних бібліотечних проєктів.
Навчальний процес групи бібліотечних працівників, що обслуговують молодь передбачав широкий спектр тем, пов’язаних із сучасними потребами та інтересами молоді: робота з інтернет-ресурсами та медіа-матеріалами, знайомство з платформами для самоосвіти та про можливості застосування штучного інтелекту в роботі бібліотекаря.
«Соціальне партнерство та інновації в бібліотечній галузі: практики і виклики сьогодення» – тема підвищення кваліфікації завідувачів бібліотеками-філіями. Навчання збагатило професійний інструментарій учасників, надихнуло на впровадження нових ідей для успішної взаємодії з громадськістю та впровадження інноваційних проєктів, які сприятимуть інтенсивному розвитку громади.
Тематика навчальних програм для працівників закладів культури клубного типу, Центрів культури і дозвілля зорієнтована на вдосконалення і осучаснення діяльності закладу.
Директори, методисти Центрів культури і дозвілля оволодівали теоретичними основами фандрейзингу, його правовою базою та принципами реалізації.
Слухачі зосереджувались на набутті практичних навичок пошуку позабюджетних джерел фінансування з міжнародних фондів, програм та грантів.
З досвідом роботи в проектному менеджменті поділились колеги міського палацу мистецтв «Зоря».
Зацікавила слухачів організацією роботи культурно-освітніх хабів та молодіжних центрів. Практичні заняття відбулися на базі двох молодіжних хабів Вінниці – «Піч» та «Квадрат».
Група керівників народних аматорських фольклорно-етнографічних колективів мала можливість спілкуватись з дослідниками і популяризаторами фольклору, знавцями етнографії Поділля – Юлією ВАСЮК, Лідією ОСТАПЧУК та Віктором КОСАКІВСЬКИМ.
Відповідальні за збереження нематеріальної культурної спадщини (НКС) в районах одержали інформацію про методику виявлення елементів нематеріальної культурної спадщини та особливості включення елементів до національного списку і заповнення облікової картки.
Особливо цінну інформацію слухачі одержали від Валентини ДЕМ’ЯН – члена експертної ради з питань НКС при Міністерстві культури та інформаційної політики України, заступника директора Громадської організації «Центр розвитку «Демократія через культуру»».
У вересні відбулося підвищення кваліфікації наукових співробітників музеїв області. Слухачі збагатились неоціненною інформацією про стратегічне значення діяльності музеїв від провідних фахівців галузі. Своїм досвідом роботи музею під час війни поділився Генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, кандидат історичних наук Юрій САВЧУК та директор двічі переміщеного Луганського обласного краєзнавчого музею Олеся МІЛОВАНОВА.
Збереження музейних колекцій в умовах війни та під час евакуації є одним із гострих питань, які потребують негайного практичного вирішення, враховуючи трагічну долю окремих краєзнавчих музеїв України.
Група новопризначених керівників закладів культури клубного типу оволодівали основами формування розвитку пріоритетних напрямків діяльності клубного закладу в своїй територіальній громаді, веденню документації.
Сформовані міні підгрупи працювали над своїми умовними проектами, підготовкою проектної заявки, вчилися прораховувати бюджет проекту та звітувати про його використання.
Керівники закладів культури клубного типу підвищували кваліфікацію керівники з питань використання інформаційних і комп’ютерних технологій для підготовки та проведення культурно-мистецьких заходів та популяризації розвитку народного мистецтва.
Слухачі мали можливість практично попрацювати з сучасними інформаційними технологіями, ознайомились з штучним інтелектом та його можливостями.
Викладачі класу фортепіано і концертмейстери мистецьких шкіл одержали корисну інформацію від професорки Львівської національної музичної академії України ім. М. Лисенка Тетяни МОЛЧАНОВОЇ.
Слухачі познайомились з історичною періодизацією становлення спільного виконавства, з творчістю жінок композиторок різних історичних періодів.
Викладачі музично-теоретичних дисциплін опрацювали шляхи подолання нових викликів у викладанні сольфеджіо з викладачем Академії мистецтв ім. Павла Чубинського Іриною РАХОВСЬКОЮ.
Під керівництвом кандидата мистецтвознавства Нінелі СІЗОВОЇ слухачі збагатили свій нотний репертуар та вдосконалили власні вокально-співацькі навички.
Особливістю навчального процесу викладачів класу домри та гітари стала своєрідна творча лабораторія, в процесі якої удосконалювались навички ансамблевого музикування.
Свою вдосконалену викладацьку майстерність слухачі продемонстрували під час заліку, який пройшов у вигляді нової концертної програми.
Відновлену традицію вдосконалювати виконавську майстерність у формі творчої лабораторії продовжили викладачі класу бандури.
Компетенцію ансамблевого співу викладачі мистецьких шкіл здобули на практичних заняттях заслуженої артистки України Лідії ОСТАПЧУК.
Підвищення кваліфікації викладачів класу фортепіано було наповнене високим професіоналізмом та яскравими враженнями від навчального процесу: новими ролями та характеристиками сучасного педагога такими як «тьютор», «фасилітатор» та «коуч» оволодівали під час тренінгу з кандидатом педагогічних наук Ларисою КИЄНКО-РОМАНЮК.
Учні викладача-методиста Вінницької дитячої музичної школи №1 Ольги ГАНСЬКОЇ відкрили слухачам світ музики польських композиторів Яніни ГАРШШІ та Марека ЧЕРНЕВИЧА, твори яких майстерно виконали на концерті.
Кульмінацією насиченої програми для піаністів стали майстер класи і концерт з творів Едварда ГРІГА у виконанні доцента Київської національної музичної академії кандидата мистецтвознавства Ігоря РЯБОВА.
Керівники духових оркестрів, оркестрів народних інструментів та викладачі класу духових і ударних інструментів мистецьких шків мали можливість попрацювати над концертним репертуаром та над підготовкою до публічного виступу.
Викладачі мистецьких шкіл оволоділи новими навичками роботи, направленими на формування виконавського апарату на початковому етапі навчання правильної постановки амбушюра та виконавського дихання.
Віктор МАЛЕВАНЧУК – завідувач цикловою комісією духового відділу ВФКМ провів майстер-клас зі студентами коледжу. Слухачі відвідали заняття в оркестровому класі викладача коледжу Володимира ГЛУХОВА.
Група викладачів вокально-хорових дисциплін мистецьких шкіл, протягом навчального процесу опрацьовувала всі структурні елементи методичної компетентності.
Історію розвитку та можливості використання озвучувальних приладів під час співу висвітлила кандидат мистецтвознавства, завідувачка кафедри музичного мистецтва, естради та джазу Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського, Наталя ДРОЖЖИНА, у своєму виступі «Еволюція мікрофона в фокусі взаємодії історії, теорії практики вокального виконавства».
Методи виховання дитячих співацьких голосів опрацьовували з провідними фахівцями України: викладачем-методистом Київської школи естрадного та джазового мистецтв, Тетяною КЕЛЕБАЙ, заслуженою діячкою естрадного мистецтва, Інною ФРАНЦЕСКЕВИЧ, викладачем естрадно-джазового співу кафедри музичного мистецтва естради та джазу Харківського національного університету мистецтв ім. Івана Котляревського, пів фіналістом проєкту «Голос країни», Гідаятом СЄІДОВИМ, заслуженою артисткою України, Світланою ЖЕВАЧЕВСЬКОЮ.
Методичну та організаційно – управлінську компетентність слухачі – заступники директорів з навчально – виховної роботи мистецьких шкіл опрацьовували з директором Державного науково-методичного центру змісту культурно – мистецької освіти, Мариною БРИЛЬ, головним спеціалістом управління культури та креативних індустрій департменту гуманітарної політики Вінницької ОВА, Оксаною КРОЙТОР, директором музичної школи Житомирської міської ради імені Святослава РІХТЕРА, Людмилою КОЧЕВЕНКО та заступником директора з навчальної роботи Київської школи естрадного та джазового мистецтва, Оксаною БРАУНЕР.
Навички організації рекламної діяльності, застосування програми Canva та можливості застосування Штучного Інтелекту в організації навчального процесу опановували за допомогою провідних фахівців ВОУНБ імені Валентина Отамановського та наукової бібліотеки ВНМУ імені Миколи Пирогова. З директором Клембівської філії Ямпільської ДМШ, Вітою ФІЛЬОНИК практикувались у створенні QR кодів, використанні електронних журналів.
Викладачі струнно-смичкових інструментів мистецьких шкіл приділили увагу розвитку професійно-фахової та психолого-педагогічної компетентності.
Викладач-методист Київського державного музичного ліцею імені Миколи Лисенка, Ольга КОРІНЕЦЬ, провела майстер-класи з учнями мистецьких шкіл Вінниччини та студентами Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. Миколи Леонтовича.
Практично у всіх групах підвищення кваліфікації працівників культури області виступала голова обласної організації профспілки працівників культури , депутат Вінницької обласної Ради Тетяна ПОБЕРЕЖНА, яка акцентувала увагу на соціальному захисті членів профспілки, які працюють в територіальних громадах.
З метою забезпечення працівників культури необхідними інформаційними, методичними, нотними та сценарними матеріалами продовжувалось поповнення електронного фонду методичних матеріалів і репертуару для працівників культури та мистецько-освітніх закладів в кількості 320 одиниць, скановані найбільш затребувані матеріали з бібліотеки Центру в кількості 40 одиниць.
За рік було видано 12 сценарно-методичних матеріалів: 3 нотних збірки та 1 методична розробка для викладачів мистецьких шкіл, 1 збірка історико-краєзнавчих матеріалів, 7 збірок сценаріїв для бібліотечних та клубних працівників.
Нотна збірка «Від струни до струни» викладача Хмільницької школи мистецтв АВТОДІЙЧУК Валентини орієнтована на оновлення педагогічного репертуару викладачів мистецьких шкіл у роботі з бандуристами-початківцями. Початкове навчання – найвідповідальніший і складний етап навчання музиці, це фундамент, на якому будується подальший розвиток учня-музиканта. Збірка створена з урахуванням особливостей сприймання молодших школярів. Музичний матеріал розміщений за принципом поступового зростання складності.
Збірка хорових творів «Візерунки a cappella» в обробці викладача Вінницької дитячої музичної школи № 2 ПОЛЯК Емми урізноманітнить репертуар керівників хорових колективів мистецьких шкіл, загальноосвітніх закладів та аматорських хорів. Використання різножанрових хорових обробок a cappella допоможе у професійному зростанні учасників колективів, сприятиме підвищенню їх загального музичного розвитку та формуванню естетичних смаків.
«Цікаві речі для малечі. Сучасна ігрова методика для дітей 4-5 років (для груп раннього естетичного розвитку) викладача-методиста Вінницької дитячої музичної школи № 2 СИНЯВСЬКОЇ Тетяни створена на прохання слухачів Центру, викладачів мистецьких шкіл, поділитися своїми методичними напрацюваннями і досвідом роботи з дошкільнятами. Запропонований матеріал доступний для оволодіння будь-яким педагогом. Мета представленої ігрової методики – розкрити музичні та творчі здібності дітей за допомогою музичної та рухової імпровізації.
«Свою любов віддаю дітям» – збірка класичних та сучасних творів для фортепіанних ансамблів у аранжуванні Тетяни СИНЯВСЬКОЇ. Ансамблеві твори є невід’ємною частиною репертуару піаніста. Колективне музикування створює максимально сприятливі умови для включення учнів у творче середовище, а також дає можливість кожному з них розкрити свій потенціал, розвивати музичні здібності та художній смак. У збірку ввійшли музичні твори, різні за характером та манерою виконання, що сприятимуть поповненню фортепіанного ансамблевого репертуару для мистецьких шкіл. У збірці є методичні рекомендації, які містять дані про авторів п’єс, особливості музичних творів та поради щодо їх вивчення і виконання.
Випущені збірки сценаріїв, присвячених Міжнародному дню рідної мови, Дню Української Державності, Дню Незалежності України, Дню Державного прапора України, державним та народним символам України, десятій річниці Революції Гідності, Дню Збройних Сил України: «Минуще все, лиш слово не минає», «Україна: шлях до державності», «У мирі й любові живи, Україно!», «Велич державних та народних символів України», «На варті Вітчизни», «Україна – країна нескорених», які є дуже актуальними в умовах, коли вже другий рік українці борються за національну ідентичність, незалежність своїх земель. Матеріали збірок мають сприяти подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та гордості за приналежність до української нації в умовах агресії рф проти нашої держави. Їх метою є вшанування багатовікової історії українського державотворення та створення сучасних Збройних Сил України.
До Дня пам’яті і примирення з метою вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні, внеску українців у перемогу над нацизмом розроблений сценарій «Пам’ять заради майбутнього». Сьогодні, в умовах війни з рф, важливим є осмислення боротьби з нацизмом і окупаційними режимами та високої ціни, якою була здобута перемога.
З метою глибшого вивчення історії Поділля, привернення уваги до видатних особистостей рідного краю і збереження їхньої пам’яті та напрацювань для наступних поколінь започаткована серія друкованих видань «Пасіонарії Вінниччини». Створено перший випуск «Валентин Отамановський – вчений і краєзнавець Поділля» (до 130-ти річчя з дня народження), присвячений відомому українському історику і досліднику Подільського краю, полум’яному борцю за українську незалежність, сенсом життя якого було самовіддане служіння Україні.
На основі вивчення анкетування слухачів, їх запитів під час навчання постійно велась підбірка методичних, сценарних та нотних матеріалів для груп різних категорій. Відбувалось розміщення матеріалів на гугл-диск для використання слухачами.
На сайт постійно вносилась інформація про роботу Центру згідно плану.
Протягом 2023 року бібліотекою здійснювалось обслуговування 25 груп слухачів підвищення кваліфікації, викладачів та працівників Центру, працівників галузі культури та освіти міста та області. Згідно Календарного плану роботи Центру для слухачів груп підвищення кваліфікації підбиралась фахова література та проводились відкриті перегляди цих видань. Здійснювався підбір і видача книг, періодичних видань за індивідуальними запитами користувачів. Відвідувачі бібліотеки під час занять знайомились і працювали з новими виданнями, отримували матеріали для практичної роботи, для подальшого використання у професійній діяльності: викладачі мистецьких шкіл – у навчально-виховному процесі та методиці викладання дисциплін; бібліотечні та клубні працівники – в організації та проведенні виховних та дозвіллєвих заходів.
У мережі Інтернет здійснювався пошук та підбір повнотекстових електронних підручників, навчальних посібників, методичних та сценарних матеріалів. Всі електронні версії видань були розміщені на Google Диску, а слухачі груп підвищення кваліфікації опрацьовували їх за QR-кодами. Загальна кількість – 770 примірників повнотекстових видань у форматах PDF та Word.
У 2023 року бібліотекою було оформлено 24 різнотематичних книжкових виставки, присвячених знаменним і пам’ятним датам. Серед них: Дню Соборності України, Дню вшанування жертв Майдану – героїв Небесної сотні, річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, міжнародному дню пам’яті про Чорнобильску катастрофу, Дню пам’яті та примирення, Дню пам’яті жертв політичних репресій, Дню скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, Дню Конституції України, Дню Державного прапора України, Дню Незалежості України, Дню пам’яті загиблих захисників України, Дню пам’яті жертв Бабиного яру, Дню захисників і захисниць України, Дню українського козацтва, Дню української писемності та мови, Дню Гідності і Свободи, Дню вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, Дню збройних сил України, всеукраїнській акції «16 днів проти насилля» тощо.
Протягом звітнього періоду продовжував відбуватися перехід фонду бібліотеки на систематизацію документів за Універсальною десятковою класифікацією. А саме з ББК на УДК були переведені 847 видань, що складає 76,46 % від загального фонду бібліотеки.
Нажаль, у звітньому періоді не було поповнено бібліотечний фонд та не була оформлена передплата періодичних видань через відсутність фінансування.
02 листопада 2023 року в.о.директора центру НАДОЛЕНКО Г.Ф. взяла участь у VІІ Всеукраїнській науковій конференції Національної Академії Керівних Кадрів Культури і Мистецтва – «Культура і Мистецтво, сучасний науковий вимір».
НАДОЛЕНКО Г.Ф. виступила з темою «Діяльність Вінницького обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму в умовах війни з російським агресором».
22 листопада 2023 року Вінницьким обласним навчально-методичним центром галузі культури, мистецтв та туризму спільно з ГО “Подільський водограй” проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Гітара як феномен сучасного музичного мистецтва».
У роботі конференції взяли участь провідні фахівці музичного мистецтва, науковці, викладачі мистецьких навчальних закладів Вінниці, Києва, Одеси, Миколаєва.
Присутні полинули в чарівний світ гітари у виконанні тріо гітаристів TRES amigos у складі Володимира ДАУТОВА, Костянтина ЯРОВОГО та Олега АСЄЄВА.
Доповідачі звернули увагу слухачів на сучасні тенденції розвитку гітарного мистецтва.
Всього в конференції взяли участь 177 осіб.
Протягом року на зміцнення матеріально-технічної бази Центру спрямовано кошти в сумі 314,5 тис.грн.:
- проводилось цілодобове пожежне спостереження
- проведено вимірювання системи блискавкозахисту
- виконано вогнетривку обробку деревини горищного приміщення
- проведення виміри опору ізоляції проводів і кабелів та повного опору петлі «Фаза – 0».
- проведено ревізію освітлення, електропроводки, вимикачів та розеток та повірку вогнегасників
- проведено ремонт водомеорежі (заміна труб, обладнання), а також ремонт офісної техніки та автомобіля на суму 39,7 тис.грн.
Від надання платних послуг на спеціальний рахунок надійшло 250,6 тис.грн.
За рахунок власних коштів придбано:
- ноутбук – 29,9 тис.грн.
- свідоцтва про підвищення кваліфікації – 27,3 тис.грн.
- газонокосарка – 4,0 тис.грн.
- бак для сміття – 10,6 тис.грн.
- бойлер для гуртожитку – 10,0 тис.грн.
- чайники для гуртожитку – 3,2 тис.грн.
- мікрохвильова – 2,5 тис.грн.
- постільна білизна для гуртожитку – 10,9 тис.грн.
- здійснено страхування майна центру – 10,0 тис.грн.
У зв’язку з військовим вторгненням росії на територію України кожен працівник Центру перерахував кошти в сумі 1 (одна) тис.грн. на потреби ЗСУ.
Крім того працівники Центру індивідуально здійснюють донати на потреби ЗСУ (від кожної покупки, під час проведення культурно-мистецьких акцій).
Протягом всього періоду воєнного стану в гуртожитку Центру проживає 9 (дев’ять) внутрішньо – переміщених осіб.
Залишається гострим питання утеплення приміщення Центру, придбання сучасної комп’ютерної техніки, звукопідсилювальної апаратури, аудіо та відео техніки.